en_US
en
off
Mobile Görünüm
Masaüstü Görünüm

Sitemizi Ziyaret eden Günlük 57,000 Ziyaretci'ye teşekkür ederiz. Tüm hakları saklıdır. 2015Ⓒcreative web danışmanlık 

TÜRKİYE'NİN GÜNCEL BİLGİ REHBERİ

Kıyafetleri
1816
Efe, Kıyafetleri, Kızan, Kadın, efeayşe, efe kıyafetleri,

Erkek: 
1. Don 
2. Dizlik 
3. Gömlek 
4. Dolgu Kuşak , Delme 
5. Silahlık 
6. Camedan 
7 . Cepken 
8. Tozluk 
9. Ayakkabı 
10. Fes 
11. İşlik 
12. Kuşak 
13. Çizme


Kadın: 
1. Göynek 
2. Göncek 
3. Üçetek,Zubun, Zıbın 
4. Önlük 
5. Fermile, Fermene 
6. Kuşak 
7. Fes 
8. Krep 
9. Uladu Örtü 
10. Tennik 
11. Keten Kulağı 
12. Uzun Ceki Al 
13. Ceki 
14. İlmecer 
15. Dulakcak 
16. Pullu Top 
17. Çorap 
18. AyakkabıAydın geleneksel giysileri kullanımı hızlı kentleşme, modern yaşantı ve moda eğilimleri gibi nedenlerle gün geçtikçe azalmaktadır. Çeşitli kutlamalarda, festivallerde ve özel günlerde geleneksel giysileri görülebilir.

Aydın’da şehirliler, Türkmenler, Aleviler, Yörükler olmak üzere farklı kültürel özelliklere sahip guruplar vardır. Bu guruplarda kadınlarda görülen ortak giysi parçaları şalvar, gömlek, üçetek, fermile ve zıbındır.  

Geçmişte kadınlar ayağına şalvar, üzerinede içlik adı verilen gömlekleri giyerdi. Gömleğin üstüne geniş kollu cepken giyilirdi. Peştemal adı verilen kırmızı çizgili ipek örtüler ise bele dolanırdı. Başa oyalı krep takılır üzerine üstlük adı verilen beyaz örtü örtülür. 

Gömlek: Pamuklu ve ipekli dokumlardan dikilir. Yörük ve Türkmenlerde gömleğin boyu diz altına kadar iner. Bele kadar olan kısmı vücuda oturacak şekilde belden aşağısı ise büzgülüdür.  4-5 metre kumaştan dikilen gömleklerin yakası yuvarlak kesimli olup ön taraf göğüse kadar açıktır.

Şalvar: “Gönçek, don” gibi adlarla da anılan şalvarın uskufa ve çitareden yapılanlarına “koca don” denir. Koca donun ağı boldur ve diz altına kadar iner.

Üçetek: Yöredeki köylerde zıbın olarak da adlandırılır. Şehirde giyilenlerde daha çok simli ve ipekli kumaşlar kullanılır. Kırmızı, pembe, mor ve kahverengi kumaşlar tercih edilir.

Önlük- Göğüslük: Alevi kadınlar tarafından göğsü kapatmak için kullanılır. Yarım metre kumaştan yapılan önlük yuvarlak ve boyna paraleldir.

Kuşak: Üçeteğin beline sarılan kuşak, kenarlarına simden saçaklar ve püsküller takılarak süslenir.

Fermile/Fermene: Şehirde kadife, köylerde ise pamuklu kumaşlardan yapılır. Önü belden bir iki düğme kapatıldığı gibi genellikle açık olarak kullanılır.

Fes: Bordo veya kırmızı renkli olup başa giyilir. Alın kısmına maddi duruma göre gümüş veya altın paralar dikilir. Fesin tepe kısmında bulunan gümüştepelikten aşağı gümüş zincirlerle veya sim tellerle işlemeli püsküller akar.

Krep: Daha çok şehir merkezinde kullanılır ve kenarları iğne oyaları ile süslenmiştir. Kullanılan her iğne oyası motifinin ayrı bir anlamı vardır. Gelin başına biber oyalı krep takmışsa bu onun acı çektiğini, kaynanasından dert yandığını gösterir. Gül oyalı, karanfilli krepler ise mutlu olduğunu gösterir.

Uladu örtü: Saf ipekten yapılan uladu örtünün kenarları sim tel ve renkli iplerle işlenir. Fesin üzerine üçgen katlanılarak örtülen krepin üzerine örtülür. Fes işlemeli ise tepesindeki püskülü öne bırakılır.

Çeki: Genellikle ince kumaşlardan sarı, kırmızı, yeşil, siyah, mor olarak hazırlanır. Kare şeklinde kesilen kumaşlar 2-3 cm en kalacak şekilde katlanıp dikilir. Dikilmiş üç renk kumaş başın arkasına doğru sarılır ve arkada bir nevi örgü sistemiyle bağlanarak uçları sarkıtılır.

Çorap: Köylerde burun kısmı renkli iplerle nakışlı beyaz yün çoraplar giyilir.

Aydın geleneksel giysileri kullanımı hızlı kentleşme, modern yaşantı ve moda eğilimleri gibi nedenlerle gün geçtikçe azalmaktadır. Çeşitli kutlamalarda, festivallerde ve özel günlerde geleneksel giysileri görülebilir,

Aydın geleneksel giysileri kullanımı hızlı kentleşme, modern yaşantı ve moda eğilimleri gibi nedenlerle gün geçtikçe azalmaktadır. Çeşitli kutlamalarda, festivallerde ve özel günlerde geleneksel giysileri görülebilir.

YÖRESEL KIYAFETLER