Genel olarak göz yaşartıcı özelliği olan soğanı herkes tanır, ama bu özelliği soğanın bir çok özelliğini görmemizi engeller, C vitamini oranı yüksek olan soğan, kalp ve damar hastalıklarına kolestrole felç ve çeşitli kanser hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Peki ya ağzınızı kokutmak dışında olan fayları neler ?

BOCEK KOVAR:

Soğan kokusu hemen hemen tüm bözekleri rahatsız eder, evinizde karınca ve güve varsa bir dilim kesilmiş soğanı bir kase içinde odanın bir köşesine koyabilirsiniz, eğer kokusundan rahatsız olmayacaksanız, sivrisinek için vucudunuzada sürebilirsiniz.

KÜÇÜK YARALARDA:

Soğan zarı entiseptik özelliktedir ve kanayan küçük yaranıza koyacağınız bir parça zoğan zarı ile kanı durdurmaya yetecektir.

BULANTI İKSİRİ:

2 Çay kaşığı soğan suyu, 2 çay kaşığı nane çayını birlikte demleyerek, için 15 dakika içerisinde kusma tamamen ortadan kalkacaktır.

TEMİZLİK:

Ortasından ikiye böldüğünüz soğan ile ızgara ve zorlu bulaşıklarınızı ovaladığınızda sonuç mükemmel olacak ve ışıl ışıl parlayacaktır.

BUZLANMAYI ÖNLEYİCİ:

Geceden ortadan bölüp aracınızın camına sürdüğünüz soğan ile sabah kalktığınızda aracınızın camlarını buz tutmamış olarak görebilirsiniz. Aracınızın camını donmaktan kurtaracaktır.