Koçarlı, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.

Aydın'a 24 km uzaklıktadır,son on yılda köyden göç eden kişi sayısı artmıştır. İlçeye Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrenci yurdu kazandırılmıştır. Yüksek okulu vardır. Ancak ilçeye bağlı Çakmar köyündedir. Aydın'ın şirin ilçelerinden biri olup geçim kaynağı daha ziyade çiftçiliktir. Ancak son yıllarda çiftçilerin yaşamakta olduğu sorunlar sebebiyle yeni arayışlar yeni yatırımlar ve ilçenin tanıtılmasına yönelik çalışmalar titizlikle yapılmaktadır.

Seyahat için: 501 AYDIN-ÇAKIRBEYLİ-ÇAKMAR-KOÇARLI SARI OTOBÜS SAATİ

Öncelikle ilçe olmanın gereği olan yol ve alt yapı çalışmaları hızla devam etmektedir. İlçenin çehresindeki değişim artık farkedilir bir süreç izlemektedir. Yine saklı olan bir gerçek çam fıstığı üretimi Türkiye genelinde Bergamadan sonra ikinci kaliteli ürün olması özelliğini taşır.

Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında bucak olan Koçarlı belediyelik iken Cumhuriyet İdaresinde yürürlüğe giren 1580 sayılı Kanun gereğince belediye kurulması için aranan nüfus şartı ve Koçarlı’nın o günkü nüfusunun da 2000’in altında olması nedeniyle bucak merkezi köy olmuş ve 1946 yılına kadar köy olarak kalmıştır. 1 Nisan 1946 yılında ilçe olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur.

Koçarlı ilçesi, ilin en eski yerleşim yerlerinden biri olup, özellikle pamuk ve zeytin ilçe ekonomisinin temelini teşkil eder. Hayvancılık, incir, kestane ve sera çiçeği yetiştiriciliği de gelişmiştir. Ayrıca tarım alet ve makineleri, salamurhane, zeytinyağı fabrikaları ile ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Orman köylerindeki halkın geçim kaynağı çam fıstığıdır. Bunun yanında pamuk, buğday, arpa, mısır, sebze, zeytin ve çeşitli meyveler ilçenin ekonomisini oluşturmaktadır.

kaynak: wikipedia

internet sitesi: http://www.kocarli.bel.tr/

Adnan Menderes
 
Akmescit
 
Atatürk
 
Bağarcık
 
Bağcılar
 
Bıyıklı
 
Birci
 
Boğaziçi
 
Boydere
 
Büyükdere
 
Cincin
 
Çakırbeyli
 
Çakmar
 
Çallı
 
Çeşmeköy
 
Çulhalar
 
Dedeköy
 
Dereköy
 
Esentepe
Evsekler
 
Gaffarlar
 
Gözkaya
 
Güdüşlü
 
Gündoğan
 
Hacıhamzalar
 
Halilbeyli
 
Haydarlı
 
Karaağaç
 
Karacaören
 
Karadut
 
Kasaplar
 
Kızılcabölük
 
Kızılkaya
 
Kullar
 
Kuşlarbeleni
 
Mersinbeleni
Orhaniye
 
Orta
 
Sapalan
 
Satılar
 
Sobuca
 
Şahinciler
 
Şenköy
 
Taşköy
 
Tekeli
 
Tığıllar
 
Timinciler
 
Yağcıdere
 
Yağhanlı
 
Yeni
 
Yeniköy
 
Zeytinköy