Karacasu, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir. İlçe sınırları içinde Afrodisias antik şehri bulunmaktadır.

Aydın-Denizli Karayolunun tali yolu, Kuyucak ilçesinden Karacasu’ya giden karayolu, Dandalaz (Antik adı Marsyas Çayı) çayı boyunca zeytin, narenciye ve daha sonra çam ağaçları arasından kıvrılarak ilçeye ulaşır.

Seyahat için: 215 KARACASU-KUYUCAK-NAZİLLİ SARI OTOBÜS SAATİ

Karacasu, Büyük Menderes vadisine güneydoğudan açılan Dandalaz vadisi yamaçlarında kurulmuştur. Aydın il merkezine 87 km uzaklıkta olan ilçe, Menderes havzasının coğrafi yerleşme ve iklim yapısından farklı olarak, yayla özellikleri gösterir.

Karacasu ilçesinin ilk adı Yenişehir’di ; Tanzimat’tan sonra Karacasu olarak değiştirildi. Bazı görüşlere göre, Oğuz Han’ın oğullarından biri olan Aymür aşiretine bağlı Karasu boyu, günümüzdeki kentin olduğu yerde Karasu adında bir köy kurmuştur.1867’de Aydın’a bağlı bir kaza durumuna getirildi. 1923'te Aydın’a bağlı bir ilçe oldu.

internet sitesi: http://www.karacasuaydin.bel.tr/

NUFUS

İlçenin meşhur yerleri Karacasu yaylaları ve Afrodisias'tır (Aphrodisias) Geyre Beldesine aittir. Geyre Beldesi tarih olarak Karacasu'dan daha eski bir tarihe sahiptir. Karacasu´yun 17 yaylası vardır. En meşhuru kahve deresidir. Halkın genelde geçim kaynağı elmacılık ve zeytinciliktir. Zanaat olarak da toprak testicilik ve pidecilik ünlüdür. onun için Karacasu´ya hamura ve çamura şekil veren memleket derler. Karacasu´lu pideciler özellikle ege bölgesi olmak üzere ülkenin birçok yerine dağılmıştır.Ayrıca deri işlemeciliği de ilçenin gelir kaynakları arasındadır.

kaynak: wikipedia

Alemler
 
Aşağıgörle
 
Ataeymir
 
Ataköy
 
Bahçeköy
 
Bereketli
 
Bingeç
 
Büyükdağlı
 
Cabi
 
Cuma
 
Çamarası
 
Çamköy
 
Dedeler
 
Dereköy
 
Dikmen
 
Esençay
 
Geyre
 
Güzelbeyli
 
Güzelköy
Hacıhıdırlar
 
Işıklar
 
Karabağlar
 
Karacaören
 
Küçükdağlı
 
Nargedik
 
Palamutçuk
 
Tekeliler
 
Tepecik
 
Yaykın
 
Yaylalı
 
Yazır
 
Yenice
 
Yeniköy
 
Yeşilköy
 
Yeşilyurt
 
Yolaltı
 
Yolüstü
 
Yukarı Görle