Bozdoğan, Türkiye'nin, Ege Bölgesi'nde, Aydın iline bağlı ilçedir. Konum olarak Nazilli İlçesi'nin güneybatısında Nazilli'ye 30 km. mesafededir. İlçeye ait bir belde kırk dört tane de köy bulunmaktadır. Halkın refah seviyesi yüksektir.


Yüzölçümü
 - Toplam 849 km2
Rakım  350 m (1.148 ft)
Nüfus (2015)[3]
 - Toplam 34,237
 - Kır
 - Şehir 34,237
İnternet sitesi: http://www.bozdogan.bel.tr/

Seyahat için: 216 BOZDOĞAN - NAZİLLİ SARI OTOBÜS SAATİ

Tarih:

Bozdoğan, ismini Adana'nın Çukurova bölgesinde yaşayan "Bozdoğan Aşireti"nden almıştır.Bu aşiret zamanında Çukurova ve çevresine yerleşen Avşar aşiretlerinden biridir.Daha sonra bazı mensupları Ege'ye, Aydın ve çevresine gönderildi.Bu yöreye gelen Bozdoğan Aşireti mensupları aşiretlerinin isimlerini verdikleri bir yerleşim yeri kurdu ve Aydınoğulları beyliği içinde yaşantılarına devam ettiler.Aydınoğulları beyliği, yıkıldıktan sonra Karamanoğulları ile kültürel ilişkiler içerisinde olduğundan(ikiside Avşar beyliği) işbirliği yaptığı için büyük bir kısmı Balkanlar'a göç ettirildi.Bu göçerlerin arasında çok miktarda Bozdoğanlıda vardı. Öyleki bu gün hâlâ Balkanlar'da "Bozdoğan" isimli türküler vardır.

Madran Memba Suyu

İlçenin en meşhur özelliği Madran ismiyle meşhur memba suyudur. Madran Baba Dağı'nın Bozdoğan'ın bulunduğu doğu yamacındaki Hisar Kaya bölgesinde çok sayıdaki kaynaktan çıkan memba suyu, Bozdoğan Belediyesi'ne ait bir, özel bir firmaya ait diğer bir dolum fabrikası olmak üzere toplam 2 adet işletmede, son derece hijyenik ortamlarda el değmeden doldurulup tüketicilere sunulmaktadır. Özellikle kayalık bir bölgeden çıkması, ve kaya yarıklarından geçerek süzülmesi sayesinde Madran Dağından elde edilen diğer Madran sularına göre çok daha kaliteli olan Bozdoğan Madran Memba Suyu, aynı zamanda Madran isminde piyasaya çıkan ilk kaynak suyudur. Avrupa'dan ABD'ye kadar birçok ülkeye de ihraç ediliyor olması sadece Türkiye'de değil diğer ülkelerde de oldukça beğenildiğini gösteren bir kanıttır.

Tandır kebabı

Bozdoğan İlçesinin meşhur özelliklerinden biri de yaz aylarında yapılan Tandır Kebabıdır. Yere kazılmış ve kenarları taşla örülmüş bir kuyu içinde, ortalama 1 yaşındaki yağlı oğlak etinin, üstü kapatılarak 1,5-2 saat kadar bütün olarak pişirilmesiyle hazır hale gelen Tandır Kebabının lezzeti sadece Bozdoğanla sınırlı kalmayıp tüm Aydın'a hatta oradan da tüm Ege'ye yayılmıştır.

Bozdoğan pidesi

Meşhur yemeklerden biri de Bozdoğan'a özgü pidedir. Pide genel olarak tüm Türkiye'de yenilen bir yemek olmasına rağmen, Bozdoğan pidesinin en önemli özelliği etinin kalitesi ve yumuşak hamurudur. Ayrıca üzerine konulan manda kaymağı da lezzetine lezzet katmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda basında yapılan bazı araştırmalarda Türkiye çapında en iyi pideciler sıralamasında Bozdoğan'dan Mikado Pide ilk beşe girmiş ve bölgeye gelen ziyaretçilerin mutlak uğrak yeri olmuşlardır.

Bozdoğan'ın mahalleleri

Akçay
 
Akseki
 
Akyaka
 
Alamut
 
Alhisar
 
Altıntaş
 
Amasya
 
Asmaköy
 
Başalan
 
Cumhuriyet
 
Çamlıdere
 
Çarşı
 
Dutağaç
 
Dümen
 
Eymir
 
Güneyköy
 
Güneyyaka
 
Güre
 
Güvenir
 
Haydere
Hıdırbaba
 
Hışımlar
 
Hisar
 
Kakkalan
 
Kamışlar
 
Karaahmetler
 
Kavaklı
 
Kazandere
 
Kemer
 
Kılavuzlar
 
Kızılca
 
Kızıltepe
 
Konaklı
 
Koyuncular
 
Körteke
 
Madran
 
Olukbaşı
 
Osmaniye
 
Örencik
Örentaht
 
Örmepınar
 
Örtülü
 
Pınarlı
 
Seki
 
Sırma
 
Tütüncüler
 
Yakaköy
 
Yazıkent
 
Yeni
 
Yenice
 
Yeniköy
 
Yeşil Yenice
 
Yeşilçam
 
Ziyaretli

Kaynak: https://tr.wikipedia.org